Charakterystyka studiów

Cel studiów

Absolwent studiów podyplomowych na kierunku „Optometria” posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje konieczne do wykonywania zawodu optometrysty.

Opis studiów

Na zajęciach teoretycznych słuchacze uzyskają wiedzę m.in. z optyki, oftalmiki, optometrii oraz elementów okulistyki. Na zajęciach praktycznych słuchacze zapoznają się m.in. z badaniem wzroku i pomiarem refrakcji, doborem soczewek kontaktowych i okularowych jak również z technologią montażu okularów.

Zajęcia na studiach dotyczą między innymi: anatomii i fizjologii ogólnej i układu wzrokowego, histologii, optyki geometrycznej i fizycznej, środowiska wzrokowego, podstaw patologii ogólnej i układu wzrokowego, podstaw biochemii, farmakologii i mikrobiologii, optyki fizjologicznej, percepcji wzrokowej, badań optometrycznych, widzenia obuocznego, podstaw optometrii dziecięcej, percepcji wzrokowej, niedowidzenia i pomocy wzrokowych, soczewek kontaktowych. Ważne miejsce w kształceniu przyszłych optometrystów zajmą również przedmioty dotyczące etyki zawodu optometrysty, podstaw psychologii
i komunikacji interpersonalnej.

Studia o charakterze kwalifikacyjnym realizowane są w trybie niestacjonarnym, w soboty i w niedziele.


Siatka Studiów

Plik do pobrania: SIATKA STUDIÓW -EDYCJA 1– 2


Studia Podyplomowe Kwalifikacyjne Optometria na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach

 

  • Kierownik studiów podyplomowych (Fizyk) – prof. dr hab. Alicja Ratuszna

e-mail: alicja.ratuszna@us.edu.pl

  • z-ca kierownika studiów podyplomowych (Biofizyk) – mgr Dorota Zygadło

e-mail: dorota.zygadlo@smcebi.edu.pl

  • Okulista – prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała – Ordynator Oddziału Okulistycznego Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach

 

Kadra dydaktyczna

Optometryści

  • Optometrysta – mgr Sylwia Stolarczyk

e-mail: sylwia.stolarczyk@interia.eu

  • Optometrysta – mgr Bartosz Tomczak

e-mail: bartosz.tomczak@pssk.com.pl

  • Optometrysta – mgr Paweł Nawrot

e-mail: optometrysta_pawel@op.pl

Okuliści

  • Okulista – prof. UŚ dr hab.  n. med. Dorota Tarnawska

e-mail:  dorota.tarnawska@us.edu.pl

  • Okulista – dr n. med. Agnieszka Jakubowska

e-mail: fitosh@wp.pl

  • Okulista – dr hab. n. med. Anna Nowińska

e-mail: anna.nowinska@sum.edu.pl

  • Okulista – dr n.med.Michał Milka

e-mail: milkamichal@gmail.com

  • Okulista – lek Beata Węglarz

e-mail: bwglarz@gmail.com

  • Okulista – lek Magdalena Kijonka

e-mail: kijek303@gmail.com

Fizycy, Biofizycy

  • Fizyk – dr hab. Roman Wrzalik

e-mail: roman.wrzalik@us.edu.pl

  • Fizyk, Biofizyk – mgr Dorota Zygadło

e-mail: dorota.zygadlo@smcebi.edu.pl

  • Fizyk, Biofizyk  – dr Agnieszka Szurko

e-mail: agnieszka.szurko@us.edu.pl

  • Fizyk  – mgr Anna Nowak

e-mail: anna.nowak@smcebi.edu.pl

  • Fizyk  – mgr Karolina Jurkiewicz

e-mail: karo.jurkiewicz@gmail.com

  • Biolog  – dr Magdalena Raczyńska – Szajgin

e-mail: magdalena.raczynska-szajgin@us.edu.pl

Pozostali specjaliści

  • dr n. med. Artur Pałasz – specjalista z dziedziny histologii

e-mail: apalasz@sum.edu.pl

  • dr Marian Biczycki – specjalista z dziedziny anatomii i fizjologii

e-mail: marian.biczycki@us.edu.pl

  • mgr Sebastian Nowakowski – specjalista z dziedziny Słabowidzenia i pomocy wzrokowych

e-mail: s.nowakowski@ophtalmica.pl

  • dr Patrycja Rusiak – specjalista z dziedziny Psychologii Poznawczej

e-mail: patrycja.rusiak@gmail.com


Terminy planowanych zajęć

Znajdują się w zakładce Rok akademicki 2015/2016

Opinia PTOiO dotycząca studium z optometrii na UŚ

Opinia PTOiO.pdf